Är du stamkund vid Apoteket Medi? Använd då rabattkoden ALE4 för att få stamkundsrabatt. (Gäller inte mediciner.)
Obs! Leverans endast inom Finland.
calcActive())">
Bevita Eye Pro Hydra Silmätipat 20 x 0,5 ml
14,30 €
1 430,00 € / l
Produktkod9554209
Paketstorlek
20 x 0,5 ml
Marknadsförare
Orion Oyj
Produkten i lager
Långtidsverkande ögondroppar för behandling av torra ögon. Patenterad komposition med hyaluronsyra och TS-polysackarid fuktar, skyddar, smörjer och balanserar. Kompatibel med mjuka kontaktlinser. Utan konserveringsmedel och fosfater.
Ändamål
För behandling av lindrigt till måttligt torra ögon: fuktar, skyddar, smörjer, balanserar.
Bevita® Eye Pro Hydra ögondroppar är återfuktande och smörjande ögondroppar som ger en långvarig lindring av olika symtom orsakade av torra ögon. Ögondropparna innehåller 0,2 % hyaluronsyra och 0,2 % TS-polysackarid. Hyaluronsyra skyddar och smörjer ögats yta. TS-polysackarid skyddar och balanserar tårfilmen. De synergistiska effekter som blandningen av dessa två ämnen har på ögats horn- och bindhinnor, ger ögonen ett långvarigt skydd mot den irritation som olika faktorer i omgivningen (vind, sol, rök, torr luft), olika stressmoment (alltför kraftigt ljus, långvarig användning av datorer) och olika mekaniska faktorer (användning av kontaktlinser, postoperativa tillstånd efter ögonoperationer) orsakar.
Dropparna är sterila och innehåller inga konserveringsmedel och fosfater.
Dosering
1 droppe i varje öga, vid behov två eller flera gånger per dag.
Bevita® Eye Pro Hydra ögondroppar är kompatibel med mjuka kontaktlinser.
Ingredienser
Hyaluronsyra (natriumhyaluronat) 0,2 %, TS-polysackarid 0,2 %, mannitol, natriumcitratdihydrat, citronsyramonohydrat, vatten för injektionsvätskor.
Komposition är patenterad.
Detta preparat är endast avsett för utvärtes och lokalt bruk i ögonen. Dessa ögondroppar får inte användas efter det utgångsdatum som anges på förpackningen. Använd inte preparatet om du är överkänslig mot något av innehållsämnena. Förvaras utom syn- och räckhåll för barn.
Förvaras vid +2 – +25 °C.
Innehållet i en öppnad flaska ska användas senast inom 90 dagar efter öppnandet.
Innehållet i en öppnad pipett ska användas senast inom 12 timmar efter öppnandet.
Graviditet och amning
Om du är gravid eller ammar, rekommenderas att du diskuterar användningen av produkten med din läkare.